Prezbiopia – z czego wynika.

Poradnik użytkownika



Jednym słowem:
Odpowiedź na pytanie kiedy rozpocząć nosić okulary progresywne.

Prezbiopia – z czego wynika.

prezbiopia
Sponsor artykułu:



Prezbiopia – z czego wynika. Odpowiedź na pytanie kiedy rozpocząć nosić okulary progresywne Prezbiopia ( starczowzroczność ) jest stanem utraty zdolności ostrego widzenia z bliskiej odległości. Jest wynikiem zmian zachodzących w soczewce oka i mięśniu rzęskowym. Soczewka oka staje się mniej elastyczna a wydolność mięśnia rzęskowego zostaje zmniejszona. Powoduje to pogorszenie widzenia z bliska. Właściwie każdy po ukończeniu 45 roku życia potrzebuje okularów do bliskiej odległości, chociaż nie każdy chce się do tego przyznać. Pacjenci odsuwają tekst, co ułatwia im jego odczytanie. Pogorszenie się widzenia jest naturalnym procesem wynikającym z fizjologii oka człowieka. Nie jest to powód do zmartwień gdyż istnieją rozwiązania ułatwiające dobre widzenie w każdej odległości. Nie warto zwlekać z prawidłowym doborem gdyż nie zatrzyma to zmian następujących w strukturze oka a zmęczenie, ból głowy czy oczu mogą być bardzo dokuczliwe.

Zmienia się struktura społeczeństwa, ilość osób z prezbiopią wzrasta, w Polsce jest ich około 10 mln. Zmiana stylu życia, wydłużenie czasu pracy zawodowej i zmiana jej charakteru sprawia, iż typowe okulary do bliży nie spełniają swojej funkcji. A jednak 85 procent społeczeństwa nie wie co to jest prezbiopia. Ważna jest prawidłowa edukacja i wyjaśnienie fizjologii tego zjawiska.

Obecnie obok okularów do bliży stosuje się często soczewki do bliży i odległości pośredniej, które umożliwiają wygodne korzystanie z tekstu oraz komputera nawet do odległości 4 metrów. Soczewki takie zapewniają maksymalną swobodę widzenia w bliży i dystansach pośrednich gwarantując komfortową i wydajną pracę. Jeżeli pacjent wymaga dobrego widzenia w dal polecane są soczewki wieloogniskowe, które dają możliwość naturalnego widzenia na każdą odległość bez ograniczeń. Są komfortowe podczas jazdy samochodem, korzystania z komputera oraz codziennego czytania prasy.

Istnieje również kilka metod chirurgicznych pozwalających na uzyskanie efektu akomodacji podobnego do soczewki naturalnej oka. Istnieje możliwość użycia soczewek wieloogniskowych lub dwuogniskowych. Takie rozwiązania nie jest jednak wskazane dla każdego pacjenta stąd też rozwiązanie w postaci okularów lub soczewek kontaktowych jest najkorzystniejsze.




















Wszystkie artykuły