Zagadkowa barwa…

Poradnik użytkownika



Jednym słowem:
Czy zastanawiałeś się czym jest kolor, dlaczego zielony faktycznie jest zielony w jaki sposób nasz mózg rozróżnia kolory. Czy faktycznie potrafimy rozróżnić kolor, odcień jasność kiedy możemy mieć z tym kłopoty? A w końcu dlaczego faceci to daltoniści.

Zagadkowa barwa…

Sponsor artykułu:



Barwa i kolor to synonimy, określenia równoważne znaczeniowo. Obie te nazwy są używane w języku potocznym zamiennie. Czym jest więc barwa? Nie jest ona właściwością przedmiotu. Barwa jest wrażeniem wzrokowym wywołanym w mózgu przez padające na oko promieniowanie elektromagnetyczne. Barwa to zarówno wrażenie wzrokowe, jak i wielkość mierzalna, która jest zdefiniowana w przestrzeni koloru. Ma wiele definicji, jednak większość z nich opiera zdolność identyfikowania barw na rozróżnianiu trzech jej atrybutów tj.: nasycenia, odcienia i jasności. Atrybut barwy jest charakterystyczną właściwością wrażenia barwy, która służy do opisania jednej z jej cech.

Odcień to inaczej kolor lub walor, stanowi jej cechę jakościową. Ta cecha tworzy nazwy barw np. zielona, niebieska. Ilościowo odcień określany jest przez odpowiednią długość fali elektromagnetycznej(zakres światła widzialnego od 380 do 780 nm). Nasycenie jest właściwością wrażenia wzrokowego. Umożliwia ocenę udziału czystej, chromatycznej barwy we wrażeniu ogólnym. Jasność to inaczej jaskrawość, odpowiada wrażeniu słabszego czy silniejszego strumienia światła, które nie wpływa na zmianę koloru ani nasycenia. Dzięki niej powierzchnia wydaje się przepuszczać lub odbijać mniejszą lub większą część padającego światła.

Barwy proste inaczej widmowe, otrzymane są z rozstrzępienia w pryzmacie światła białego. Barwy proste mają bezpośrednie odniesienie w długościach fali światła widzialnego np. czerwona od 635 do 700 nm., zielona od 520 do 565 nm. Barwy złożone składają się z mieszaniny tych prostych. Barwy achromatyczne, zwane niekolorowymi to kolor biały, czarny i wszystkie odcienie szarości. Achromatyczne to wszystkie kolory, w których można wyróżnić dominantę jakiejś barwy.




















Wszystkie artykuły