Dlaczego soczewki Zeiss Air są wygodne i bezpieczne, jakie mają parametry

Poradnik użytkownika



Jednym słowem:
Jeżeli zastanawiasz się nad zmianom soczewek, i rozważasz propozycję firmy Zeiss warto zapoznać się z parametrami nowej soczewki i jak wpływają na zdrowie twoich oczu.

Dlaczego soczewki Zeiss Air są wygodne i bezpieczne, jakie mają parametry

soczewki zeiss
Sponsor artykułu:



Soczewki Zeiss Contact Day 30 Air są zbudowane z materiału silikonowo-hydrożelowego Aerofilcon A. W związku z wyższą zawartością silikonu, materiał ten ma wysoki wskaźnik Dk/t , czyli współczynnik tlenoprzepuszczalnośći. Dzięki wysokiej tlenoprzepuszczalności można uniknąć obrzęku rogówki podczas noszenia soczewek w trybie dziennym i przedłużonym.

Bardzo istotnym parametrem dla określenia tlenotransmisyjności soczewki jest dopływ tlenu (oxygen flux). Określa on objętość tlenu, która dociera do jednostki powierzchni rogówki w jednostce czasu. Ten parametr określa procentowo dostępu tlenu do rogówki w porównaniu z sytuacją braku soczewki kontaktowej na oku. Soczewki kontaktowe Zeiss Contact Day 30 Air noszone w trybie dziennym dają wyjątkowo wysoki dostęp tlenu do rogówki.

Ważną właściwością soczewki warunkującą stabilną ostrość widzenia jest zwilżalność jej powierzchni. Współczynnik tarcia materiałów jest miarą właściwości smarownych. Niższy współczynnik tarcia powoduje, że soczewka która znajduje się na oku jest odczuwana jako gładsza, a ślizgająca się po niej powieka górna podczas mrugania jest narażona na mniejsze podrażnienie. Jest to współczynnik bardzo ważny, wystarczy uświadomić sobie, że w ciągu dnia mrugamy zwykle ok. 8 tys. razy.

Bardzo istotny jest również moduł sztywności soczewki, który określa zdolność materiału do układania się na powierzchni rogówki oraz łatwość jego odkształcania się. Parametr ten bezpośrednio odnosi się do mechanicznej oporności materiału na działanie rogówki i powieki górnej. Ważne jest aby moduł sztywności materiału soczewki nie był ani za zbyt niski ani za wysoki. Wysoki moduł sztywności wiąże się z mniejszą elastycznością soczewek i większą możliwością podwijania się krawędzi soczewki na oku. Częściej występują również powikłania mechaniczne związane z noszeniem soczewek kontaktowych. W przypadku soczewki zbyt sztywnej trudniej jest osiągnąć jej właściwą centrację na oku. Soczewka zbyt elastyczna z kolei łatwo się odkształca i nie daje stabilnego optycznie obrazu. Wartości modułu sztywności soczewek Zeiss Contact Day 30 Air (0,42) są porównywalne z materiałami hydrożelowymi, dzięki czemu są elastyczne.




















Wszystkie artykuły